Pomáháme - Centrum Stromovka
Menu
Centrum Stromovka > Pomáháme

Pomáháme

Betlém pro Pink Bubble

O Vánocích 2020 jsme se spojili s nadačním fondem Pink Bubble, abychom společně postavili největší perníčkový betlém v Česku pro dobrou věc.

 

Naším cílem bylo spojit příjemné s užitečným. Chtěli jsme pro naše zákazníky navodit správnou vánoční atmosféru a společně s nimi zároveň podpořit dobrou věc – nadační fond Pink Bubble, který pomáhá mladým lidem, kterým zkomplikovalo život onkologické onemocnění.

Do stavby betlému se mohl zapojit úplně každý, a to buď nákupem kdekoliv v centru nad 500 Kč anebo přímo zakoupením zboží a perníčků u stánku Pink Bubble. Společným úsilím jsme vystavěli betlém, který se skládal z 1 651 perníčků.

Zároveň jsme nadaci předali šek v hodnotě 100 000 Kč, díky němuž může Pink Bubble s Centrem Stromovka plnit přání svých onkologických klientů. Jak stavba betlému a celá vánoční akce probíhala si můžete prohlédnout na https://www.centrumstromovka.cz/betlem-pro-dobrou-vec/.

Kromě akce v našem centru jsme ještě rozdali na 600 vánočních perníčků na dětské onkologie v pražské nemocnici Motol a ve školkách v našem sousedství na Praze 7.

Roušky pro Česko i pro Keňu.
Za Centrem Stromovka stojí muž, který pomáhá lidem po celém světě.

Co má společného Centrum Stromovka a keňské ženy, které zůstaly bez práce? Mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. U vzniku nejnovějšího nákupního centra na Praze 7 totiž stál člověk, který má na svědomí dobročinné aktivity po celém světě. Založil developerskou společnost Lordship, jmenuje se Jonathan Jackson a jeho nadace, známá pod jménem Jonathan Jackson Foundation, pomáhá mimo jiné třeba ženám a mladistvým v keňském Nairobi získat způsob obživy.

Jonathan Jackson má sice britské rodiče, ale od malička vyrůstal v Keni. Když se později stal podnikatelem v oblasti komerčních realit a mezinárodního byznysu, na své kořeny nezapomněl – naopak, rozhodl se pomáhat lidem, kteří neměli v životě takové štěstí. Proto vznikla nadace Jonathan Jackson Foundation (dále pod zkratkou JJF), která se zaměřuje na místní komunity v Keni a podává pomocnou ruku zejména ženám a mladistvým, kteří si hledají práci. Pro mladé zároveň nakupuje sportovní vybavení a nabízí i samotné sportovní vyžití.

Pomoc v pandemii

S příchodem pandemie koronaviru se Česko potýkalo s nedostatkem nejen ochranných pomůcek samotných, ale také jakéhokoliv materiálu. Proto jakmile udeřila karanténa, Centrum Stromovka na nic nečekalo a uvolnilo částku 50 tisíc Kč, za které nechalo vyrobit roušky pro zaměstnance obchodních jednotek. Přes 1 000 ks roušek centrum také darovalo městské části Praha 7, která je dále distribuovala potřebným institucím.

Covid-19 se bohužel nevyhnul ani Keni, a zanechal tak miliony lidí bez práce navíc bez prostředků, jak se před koronavirem účinně chránit. I tehdy JJF rázně zakročila – společně s Team Pankaj pomohla dostat jídlo a ochranné prostředky do více než 6 tisíc domácností a zároveň našla práci řadě mladistvých z nairobské oblasti.

Nadace

Zároveň nadace založila sbírku na potravinovou pomoc v Keni během koronaviru pro rodiny, které byly v této době nejvíce zasaženy. Již dlouhodobě se zaměřujme na zranitelné rodiny žijící v osadách a slumech v africké Keni, pro které je složité zajištění i běžných potřeb, jakými jsou pitná voda, jídlo a základní hygienické potřeby.

Současná koronavirová krize však jejich situaci výrazně zhoršila a lidé žijící ve slumech se tak dostávají do potravinové a hygienické krize, kdy žijí na hranici utrpění a akutního hladu. O sbírce se můžete dozvědět více ZDE, také na ni na tomto místě můžete přispět – žádná částka není příliš malá.

Keňský patriot v Česku

Jonathan Jackson v Česku podniká dlouhodobě. Jeho společnost Lordship, která se zaměřuje na komerční i rezidenční objekty ve střední Evropě, našla centrálu v Praze už v roce 1991. Od té doby se firma pravidelně angažuje v místních dobročinných aktivitách.

Zmínit lze například dar ve výši 1 milionu Kč, který pomohl vybudovat Památník Ticha v Bubnech. “Podpora od společnosti Lordship nám velice pomohla. Využili jsme ji na realizaci našich kulturních aktivit v průběhu posledních sezón. Poslední zaslaná částka byla využita na expozici KOMUNIKACE89, jež probíhala na podzim loňského roku na Letné. Navštívilo ji přes 10 000 zájemců o mediální odkaz listopadového převratu roku 1989, stovky školních skupin, politici, pamětníci,” řekl Ing. Pavel Štingl, ředitel Památníku Šoa Praha.

 

 

Happy Hearts

V roce 2011 se Jonathan také stal dlouhodobým podporovatelem českého Nadačního fondu Happy Hearts, který staví bezpečné školy v oblastech postižených přírodními katastrofami. Partnerem Happy Hearts je americká nadace All Hands and Hearts – Smart Response, jejíž spoluzakladatelkou je Petra Němcová. Jonathan pomohl zorganizovat první charitativní gala večeři Happy Hearts v Praze, která se za devět let stala jedním z nejvýznamnějších charitativních eventů v Evropě. Zároveň skrz tento fond Jonathan finančně podporuje projekty škol v zemích postižených přírodními katastrofami.